font size:  Decrease font Size Normal Font Size Increase Font Size Standard Contrast High Contrast
Rajya Sabha
Skip Navigation Links[Home] > Members > Members > Members Web Page
Member Photo Not Available Shri Ghulam Nabi Azad
Member Of Parliament & Leader Of Opposition
(RAJYA SABHA)

General Biodata Questions Assurances Committees  Special Mentions Debates Bills RTI
  Member's Name  :  Shri Ghulam Nabi Azad
Father's Name  :  Shri Rahamatullah
  Mother's Name  :  Shrimati Basa Begum
  Date of Birth  :  7 March 1949
  Place of Birth  :  Village Soti, Bhadarwah, Distt. Doda (Jammu & Kashmir)
  Marital Status  :  Married on 27 March 1980
  Spouse's Name  :  Shrimati Shameem Dev Azad
  Children   :   One son and one daughter
 
Educational Qualification :
M.Sc. (Zoology) Educated at Kashmir University, Srinagar
 
Profession :
Political and Social Worker
 
Permanent Address:
Bungalow No. 2, Panama Chowk, Gandhi Nagar, Jammu.180004 H.No. 9, Hyderpora Byepass, Srinagar, J&K
 
 Present Address :
5, South Avenue Lane, New Delhi -110011 Tel. - 23792052, 23792944,23013292
     E-mail   : 
 
Positions Held:
1980-84 Member, Seventh Lok Sabha 1980-82 Member, Committee on Public Undertakings Member, Consultative Committee for the Ministry of Defence 1982-83 Union Deputy Minister in the Ministry of Law, Justice and Company Affairs 1983-84 Union Deputy Minister in the Ministry of Information and Broadcasting 1985-89 Member, Eighth Lok Sabha (second term) Dec.1984 - May 1986 Union Minister of State in the Ministry of Parliamentary Affairs May 1986 - Oct. 1986 Union Minister of State in the Ministry of Home Affairs Oct. 1986 - Sept. 1987 Union Minister of State in the Ministry of Food and Civil Supplies April 1990 Elected to Rajya Sabha June 1991 - Dec. 1992 Union Minister of Parliamentary Affairs Jan. 1993 - May 1996 Union Minister of Parliamentary Affairs; and Union Minister of Civil Aviation and Tourism Nov. 1996 Re-elected to Rajya Sabha (second term) July 1998- Oct. 2005 Member, Committee on Energy Member, Rajghat Samadhi Committee Dec. 1999 - Feb. 2004 Member, Committee on Transport, Tourism and Culture May 2000 - Feb. 2004 Member, J.P.C. on the Functioning of Wakf Boards Nov. 2002 Re-elected to Rajya Sabha (third term) 2004 - 2005 Chairman, Rajghat Samadhi Committee May 2004 - Oct. 2005 Union Minister of Parliamentary Affairs and Minister of Urban Development Nov. 2005 - July 2008 Chief Minister, Jammu and Kashmir April 2006 Elected to Jammu and Kashmir Legislative Assembly with the highest number of votes in the history of the state Dec. 2008 Re-elected to Jammu and Kashmir Legislative Assembly with the highest number of votes in the state Feb. 2009 Elected to Rajya Sabha (fourth term) May 2009 - May 2014 Union Minister of Health and Family Welfare Jan. 2010 - May 2014 Vice-President, Parliamentary Forum on Population and Public Health Feb. - May 2014 Union Minister of Water Resources (Additional Charge) June 2014 onwards Leader of the Opposition, Rajya Sabha Aug. 2014 onwards Member, General Purposes Committee Oct. 2014 - Feb. 2015 and Oct. 2016 - May 2019 Member, Committee on Installation of Portraits/Statues of National Leaders and Parliamentarians in Parliament House Complex Feb. 2015 Re-elected to Rajya Sabha (fifth term) Member, Consultative Committee for the Ministry of Defence
    Freedom Fighter   :  No
 
Books Published: 
-
 
Social and Cultural Activities, Literary, Artistic and
Scientific Accomplishments and other Special Interests :

Organising camps, symposia and seminars on the teachings of Mahatma Gandhi

 
 Sports, Clubs, Favourite Pastimes and Recreation :
Gardening and photography
 
 Countries Visited :
Widely travelled to more than eighty countries across the world; led more than eighty official delegations to different parts of the world, in different capacities as Minister and Party General Secretary since 1982; represented India and addressed ‘The UN General Assembly’ at New York on Prevention and Control of Non-Communicable Diseases’, September 2011; addressed the 66th World Health Assembly at U.N. Headquarters at Geneva in May 2013
 
Other Information :
Conferred, (i) ‘Indian Parliamentary Group’s Outstanding Parliamentarian Award-2015’ by the Hon’ble President of India on 1 August 2018 and (ii) ‘Lokmat Best Parliamentarian Award 2018’ by the Hon’ble Vice-President of India on 13 December, 2018; Secretary, Block Congress Committee, 1973-75; President, (i) State Youth Congress, Jammu and Kashmir, 1975 - 77, (ii) District Congress Committee, Doda, J & K, 1977 - 80, (iii) All India Muslim Youth Conference associated with Congress, 1979 - 80, (iv) All India Youth Congress, 1980 - 82 and (v) J&K Pradesh Congress Committee, 2002-03; General Secretary, (i) All India Youth Congress, 1977 - 80 and (ii) All India Congress Committee for more than fifteen times with six AICC President and has been incharge for almost all the States and Union Territories since 1987; Convener, (i) Central Campaign Committee of AICC for 1998 Parliamentary elections and (ii) AICC Committee for Golden Jubilee Celebrations of India’s Independence, 1997; Member, (i) Central Parliamentary Board, AICC, 1987 - 92 and (ii) Congress Working Committee since 1987; an outstanding N.C.C. Cadet in Government Degree College, Bhadarwah, G.G.M. Science College and S.P. College, Srinagar; courted arrest more than a dozen times and jailed during the Janata Government (1977-79) in different parts of the country for agitation against the Janata Party; Cultural Secretary and elected representative of Post Graduate Department of Zoology, Kashmir University; Chairman, First International Youth Conference, Delhi, 1970-72; Director, Board of Directors in the Associated Journals Limited, publishers of National Herald, 1982; Member, (i) Bazam-i-Adab, S.P. College, Srinagar, 1967-68, (ii) Anti-Copying Front, S.P. College, Srinagar, 1967-68, (iii) Peace Committee, G.G.M. Science College, Jammu, 1967-69, (iv) National Integration Committee, G.G.M. Science College, Jammu, 1967-69, (v) Jammu and Kashmir Gandhi Centenary Committee, 1969, (vi) Publication of Journals and Beautification of Campus Committee, Kashmir University, 1970-72, (vii) Jammu and Kashmir Gandhi Smarak Nidhi (as Member and Organiser of Jammu and Kashmir Gandhi Smarak Nidhi, 1970-75, organized hundreds of camps, symposia and seminars on teachings of Mahatma Gandhi), (viii) Delegation to the 11th World Youth and Students' Festival, Havana (Cuba), 1978, (ix) Central Haj Committee, 1980-82,(x) Governing Council, Rajaji International Institute of Public Affairs and Admin., 1980-82, (xi) Jammu and Kashmir Bhoodan Committee, (xii) Parliamentary Delegation to Mexico and Greece and (xiii) Indian Parliamentary Group; Leader, (i) Indian Delegation of Sarvodaya to Sri Lanka to visit one thousand Gandhian model villages, 1973, (ii) Youth Congress Delegation to Yugoslavia, Czechoslovakia, Romania and Russia, 1980-82, (iii) Young M.P.s' Delegation to Iraq, 1981, (iv) Indian Goodwill Haj Delegation to Saudi Arabia, 1987, (v) Indian Parliamentary Delegation to Sweden, 1991 as Parliamentary Affairs Minister, (vi) Indian Parliamentary Delegation in the Inter-Parliamentary Union meeting held in New Delhi, 1992 as Parliamentary Affairs Minister and (vii) a number of Congress Party and Ministry of Civil Aviation Delegations to more than three dozen countries; led the Haj Delegation to Saudi Arabia (four times)