Progress of Bills during the week ending Friday, the 28thJuly, 2006

Sl. No.

Title of the Bill

Member/Minister-in-charge

Progress

 

Government Bills

 

 

1.

The Parliament (Prevention of Disqualification) Amendment Bill, 2006.

Shri Hansraj Bhardwaj

The Bill, as passed by the Houses of Parliament and returned by the President for their re-consideration under the proviso to article 111 of the Constitution was laid on the Table of the Rajya Sabha on      25th July, 2006 and was re-considered and passed again on the 27th July, 2006.

2.

The Pondicherry (Alteration of Name) Bill, 2006.

Shri Shivraj Vishwanath Patil

Introduced on the   28th July,  2006.

3.

The Sashastra Seema Bal Bill, 2006.

Shri Shivraj Vishwanath Patil

        

       1

Introduced on the  28th July,   2006.

 

 

Private Membersí Bills

 

 

4.

The Farmers (Protection from Natural Calamities and Other Welfare Measures) Bill, 2006.

Shri Santosh Bagrodia

Introduced on the  28th July,   2006.

 

5.

The Constitution (Amendment) Bill, 2006 (insertion of new article 38A and to amend the Seventh Schedule).

Shri Santosh Bagrodia

Introduced on the  28th July,   2006.

 

6.

The Destitute and Neglected Women (Welfare) Bill, 2006.

Shrimati Prema Cariappa

Introduced on the  28th July,   2006.

 

7.

The Indian Penal Code (Amendment) Bill, 2006.

 

Shrimati Prema Cariappa

Introduced on the  28th July,   2006.

 

8.

The Visually Handicapped Persons (Employment Opportunities and Miscellaneous Provisions) Bill, 2006.

Shrimati Sushma Swaraj

Introduced on the  28th July,   2006.

 

9.

The Girl Child (Compulsory Basic Education) Bill, 2006.

Shrimati Sushma Swaraj

Introduced on the  28th July,   2006.

 

10.

The Widows (Protection and Maintenance) Bill, 2006.

Shrimati Sushma Swaraj

Introduced on the  28th July,   2006.

 

11.

The Constitution (Amendment) Bill, 2006 (amendment of Eighth Schedule).

Shri Lalhming Liana

Introduced on the  28th July, 2006.

 

12.

The Rural Labour (Welfare) Bill, 2006.

Dr. E.M. Sudarsana Natchiappan

Introduced on the  28th July,   2006.

 

13.

The Prohibition of Littering and Defiling of Public Places  Bill, 2006.

Dr. E.M. Sudarsana Natchiappan

Introduced on the  28th July,   2006.

 

14.

The Tele-Shopping (Protection of Consumerís Rights) Bill, 2006.

Shri Vijay J. Darda

Introduced on the  28th July,   2006.

 

15.

The Commissions for Protection of Child Rights (Amendment) Bill, 2006.

Shri Vijay J. Darda

Introduced on the  28th July,   2006.

 

16.

The Rajya Sabha Secretariat (Administration) Bill, 2006.

Shri Vijay J. Darda

Introduced on the  28th July,   2006.

 

17.

The Compulsory Education Bill, 2006.

Shri Jai Parkash Aggarwal

Introduced on the  28th July,   2006.

 

18.

The Compulsory Voting Bill, 2006.

Shri Jai Parkash Aggarwal

Introduced on the  28th July,   2006.

 

19.

The Constitution (Amendment) Bill, 2004 (Amendment of articles 341 and 342).

Shri Silvius Condpan

Further discussion on the motion for consideration of the Bill moved on the 12th May, 2006 continued on         28th July, 2006. Discussion was not concluded.

 

YOGENDRA NARAIN,

Secretary-General.