Progress of Bills during the week ending Friday, the 2nd August, 2002.

 

Sl.

No.

Title of the Bill

Member/Minister-in-charge

Progress

 

Government Bills

 

 

1.

The Merchant Shipping (Amendment) Bill,2002.

Shri Ved Prakash Goyal

Introduced on 30th July, 2002.

2.

The Indian Medicine Central Council (Amendment) Bill, 2002.

Shri Shatrughan Sinha

The Bill as introduced in the Rajya Sabha was considered and passed on 30th July, 2002.

3.

The Petroleum (Berar Extention) Repeal, Bill, 2002.

Shri Ram Naik

The Bill as introduced in the Rajya Sabha was considered and passed on 30th July, 2002.

4.

The Delhi Municipal Corporation (Validation of Electricity Tax) Act and other Laws (Repeal) Bill, 2002.

Shri  L.K. Advani

The Bill, as passed by the Lok Sabha was considered and passed without any amendment on 30th July, 2002.

5.

The General Insurance Business (Nationalisation) Amendment Bill, 2002.

Shri Jaswant Singh

The Bill, as passed by the Lok Sabha was considered and passed without any amendment on 30th July, 2002.

6.

The Insurance (Amendment) Bill, 2002.

Shri Jaswant Singh

The Bill, as passed by the Lok Sabha was considered and passed without any amendment on 30th July, 2002.

7.

The Imperial Library (Indentures Validation) Repeal Bill, 2002.

Shri Jagmohan

The Bill as passed by the Lok Sabha was laid on the Table of the Rajya Sabha on 31st July, 2002.

8.

The Constitution (Scheduled Castes) orders (Second Amendment) Bill, 2002.

Dr. Satya Narayana Jatia

The Bill as passed by the Lok Sabha was laid on the Table of the Rajya Sabha on 31st July, 2002.

9.

The Appropriation (No.4) Bill, 2002.

Shri Jaswant Singh

The Bill as passed by the Lok Sabha was laid on the Table of the Rajya Sabha on 1st August 2002.

10.

The Appropriation (No.5) Bill, 2002.

Shri Jaswant Singh

The Bill as passed by the Lok Sabha was laid on the Table of the Rajya Sabha on 1st August 2002.

 

11.

The Consumer Protection  (Amendment) Bill, 2002.

Shri Sharad Yadav

The Bill as amended by the Lok Sabha was laid on the Table of the Rajya Sabha on 1st August 2002.