Progress of Bills during the week ending Friday, the 11th August, 2006

Sl. No.

Title of the Bill

Member/Minister-in-charge

Progress

 

Government Bill

 

 

1.

The Produce Cess Laws (Abolition) Bill, 2006.

Shri Sharad Pawar

The Bill, as passed by the Lok Sabha was laid on the Table of the Rajya Sabha on the        7th August, 2006.

2.

The Government Securities Bill, 2006.

Shri P. Chidambaram

The Bill, as passed by the Lok Sabha was laid on the Table of the Rajya Sabha on the       8th August, 2006.

3.

The Juvenile Justice (Care and Protection of Children) Amendment Bill, 2006.

Shrimati Renuka Chowdhury

The Bill, as passed by the Lok Sabha was considered and passed on the        8th August, 2006.

4.

The Actuaries Bill, 2006.

Shri P. Chidambaram 

 

 

The Bill, as passed by the Lok Sabha was considered and passed on the      10th August, 2006. 

5.

The Central Silk Board (Amendment) Bill, 2005. 

Shri Shankar Sinh Vaghela

The Bill, as introduced in the Rajya Sabha was taken up for consideration on the 10th August, 2006. The discussion was not concluded.

 

Private Membersí Bills

 

 

6.

The Representation of the People (Amendment)  Bill, 2006.

Shri Shantaram Laxman Naik

Introduced on the 11th August, 2006.

7.

The Registration (Amendment) Bill, 2006.

Shri Shantaram Laxman Naik

 Introduced on the 11th August, 2006.

8.

The Compulsory Quoting of Source Law Bill, 2006

Shri Shantaram Laxman Naik

 Introduced on the 11th August, 2006.

9.

The Illegal Immigrants and Overstaying Foreign Nationals (Identification and Deportation) Bill, 2006.

Shri B.J. Panda

 Introduced on the 11th August, 2006.

10.

The Promotion of Two Child Norm Bill, 2006.

Shri B.J. Panda

 Introduced on the 11th August, 2006.

11.

The Persons Affected by Naxalite Terrorism (Relief and Rehabilitation) Bill, 2006. 

Shri B.J. Panda

Introduced on the 11th August, 2006.

12.

The Constitution (Amendment) Bill, 2004 (Amendment of articles 341 and 342)

Shri Silvius Condpan

Further discussion on the motion for consideration of the Bill moved on the 12th May, 2006 continued on the 11th August, 2006. Discussion was not concluded.

 
YOGENDRA NARAIN,

Secretary-General.