Progress of Bills during the week ending Friday, the 4thAugust, 2006

Sl. No.

Title of the Bill

Minister-in-charge

Progress

 

Government Bill

 

 

1.

The Food Safety and Standards Bill, 2006.

Shri Subodh Kant Sahai

The Bill, as passed by Lok Sabha was laid on the table of the Rajya Sabha on the 31st July, 2006.  The Bill was considered on the        1st and 2nd August, 2006 and was passed on the 2nd August, 2006. 

2.

The Sikkim University Bill, 2006.

Shri Arjun Singh

Introduced on the       31st July, 2006.

3.

The Tripura University Bill, 2006.

Shri Arjun Singh

Introduced on the      31st July, 2006.

4.

The Rajiv Gandhi University Bill, 2006.

Shri Arjun Singh

Introduced on the      31st July, 2006.

5.

The Constitution (Scheduled Tribes) Order Amendment Bill, 2006.

 

 

Shri P.R. Kyndiah

     

 

 

Introduced on the      31st July, 2006.

6.

The Cantonments Bill, 2006.

Shri Pranab Mukherjee

The Bill, as introduced in the Rajya Sabha was considered and passed on the 1st August, 2006.

7.

The Protection of Human Rights (Amendment) Bill, 2006.

Shri Shivraj Vishwanath  Patil

The Bill, as introduced in the Rajya Sabha was considered on the        2nd and 3rd August, 2006 and was passed on the 3rd August, 2006.

8.

The Actuaries Bill, 2006

Shri P. Chidambaram

The Bill, as passed by the Lok Sabha was laid on the Table of the Rajya Sabha on  the    2nd August, 2006.

9.

The Juvenile Justice (Care and Protection of Children) Amendment Bill, 2006.

Shrimati Renuka Chowdhury

The Bill, as passed by the Lok Sabha was laid on the Table of the Rajya Sabha on  the    3rd August, 2006.

  

YOGENDRA NARAIN,

Secretary-General