Progress of Bills during the week ending Friday, the 23rd November, 2001.  

Sl.

No.

Title of the Bill

Member/Minister-in-charge

Progress

 

Government Bills

 

 

1.

The Explosive Substances  (Amendment) Bill, 2001.

Shri L.K. Advani

The Bill, as introduced in the Rajya Sabha was considered and passed by the Rajya Sabha on 20th November, 2001.

2.

The Cine-Workers Welfare Fund (Amendment) Bill, 2001.

Shri Sharad Yadav

The Bill, as passed by the Lok Sabha was laid on the Table of the Rajya Sabha on 21st November, 2001.

3.

The St. John Ambulance Association (India) Transfer of Funds (Repeal) Bill,  2001.

Dr. C.P. Thakur

Introduced on 21st November, 2001.

4.

The Passports (Amendment) Bill, 2001.

Shri Jaswant Singh

Introduced on 22nd November, 2001.

5.

The Indian Succession (Amendment) Bill, 2001.

Shri Arun Jaitley

Introduced on 22nd  November, 2001.