Parliamentary Bulletin Part-II
No. 54218 Tuesday, May 5, 2015 Bill Office
Progress of Bills from 27th to 30th April, 2015
 

 

Sl. No.

Title of the Bill

Minister/Member-in-charge

Progress

 

Government Bill

 

 

1.

The Coal Mines (Special Provisions) Bill, 2014.

Shri Piyush Goyal

A motion recommending to the Lok Sabha that the Lok Sabha do agree to leave being granted by the Rajya Sabha to withdraw the Bill, as passed by the Lok Sabha, was adopted in the Rajya Sabha on  27th April, 2015.

2.

The Appropriation (Railways) No. 2 Bill, 2015.

Shri Suresh Prabhu

The Bill as passed by the Lok Sabha, was considered and returned by the Rajya Sabha on 27th April, 2015.

3.

The Payment and Settlement Systems (Amendment) Bill, 2014.

Shri Arun Jaitley

The Bill, as passed by Lok Sabha and as reported by the Select Committee of Rajya Sabha, was considered and passed with formal amendments by the Rajya Sabha on 27th April, 2015.

 

4.

The Warehousing Corporations (Amendment) Bill, 2015.

Shri Ramvilas Paswan

The Bill, as passed by the Lok Sabha, was considered and passed on 28th April, 2015.

 

5.

The Regional Rural Banks (Amendment) Bill, 2014.

Shri Jayant Sinha

The Bill, as passed by the Lok Sabha, was considered and passed with formal amendments by the Rajya Sabha on 28th April, 2015.

6.

The Commercial Courts, Commercial Division and Commercial Appellate Division of High Courts Bill, 2015.

Shri D.V. Sadananda Gowda

Introduced on 29th April, 2015

7.

The Real Estate (Regulation and Development) Bill, 2013.

Shri M. Venkaiah Naidu

As agreed to by the House, the motion for consideration of the Bill was deferred on 29th April, 2015.

8.

The Appropriation (No. 2) Bill, 2015.

Shri Arun Jaitley

The Bill, as passed by Lok Sabha, was laid on the Table of the Rajya Sabha on 29th April, 2015.

9.

The Motor Vehicles (Amendment) Bill, 2014.

Shri Nitin Jairam Gadkari

A motion recommending to the Lok Sabha that the Lok Sabha do agree to leave being granted by the Rajya Sabha to withdraw the Bill, as passed by the Lok Sabha, was adopted in the Rajya Sabha on  30th April, 2015.

Shumsher K Sheriff
Secretary-General