Parliamentary Bulletin Part-II
No. 43953 Monday, March 19, 2007 Bill Office
Progress of Bills during the week ending Friday, the 16thMarch, 2007
 

Sl.

No.

Title of the Bill

Minister/Member-in-charge

 

Progress

 

Government Bills

 

 

1.

The Mizoram University (Amendment) Bill, 2007.

Shri Arjun Singh

Introduced on the 12th March, 2007.

2.

The Appropriation (Railways) Vote on Account Bill, 2007.

Shri Lalu Prasad

The Bill, as passed by Lok Sabha was laid on the Table of the Rajya Sabha on the 12th March, 2007 and was considered and returned on the 14th March, 2007.

 

3.

The Appropriation (Railways) Bill, 2007.

Shri Lalu Prasad

 

 

 

 

 

 

 

           1

The Bill, as passed by Lok Sabha was laid on the Table of the Rajya Sabha on the 12th March, 2007 and was considered and returned on the 14th March, 2007.

 

 

 

 

 

Private Members’ Bills

 

 

4.

The National Films Development Authority Bill, 2006.

Shrimati Hema

Malini

Introduced on the 16th March, 2007.

5.

The Jhuggi-Jhopri, Slums and Pavement Dwellers (Basic Amenities, Welfare and Miscellaneous Provisions) Bill, 2006.

 

Shrimati Hema

Malini

 

Introduced on the 16th March, 2007.

6.

The Registration of Foreigners (Amendment) Bill, 2006.

Shri Kalraj Mishra

Introduced on the 16th March, 2007.

7.

The Divorcee Women Welfare Bill, 2007.

Ms. Pramila Bohidar

Introduced on the 16th March, 2007.

8.

The Freedom Fighters and Their Families (Welfare) Bill, 2007.

 Shri Jai Parkash Aggarwal

Introduced on the 16th March, 2007.

9.

The Prevention of Insults to National Honour (Amendment) Bill, 2007.

Shri Jai Parkash Aggarwal

Introduced on the 16th March, 2007.

10.

The Traders, Businessmen, Professionals and Self-Employed Persons (Welfare and Social Security) Bill, 2007.

Shri Gireesh Kumar Sanghi

Introduced on the 16th March, 2007.

11.

The Rivers Desiltation Authority of India Bill, 2007.

 

Shri S.S. Ahluwalia

Introduced on the 16th March, 2007.

12.

The Financial Relief to the Natural Calamity Victims Bill, 2007.

Shri S.S. Ahluwalia

Introduced on the 16th March, 2007.

13.

The Jharkhand Atomic Authority Bill, 2007.

Shri S.S. Ahluwalia

Introduced on the 16th March, 2007.

14.

The Violent and Indecent Video Games (Prohibition on Distribution, Sale and Advertisement) Bill, 2007.

 

Shri Mahendra Mohan

Introduced on the 16th March, 2007.

15.

The Herbal Medicines (Regulation of Production, Distribution, Sale and Advertisement) Bill, 2007.

 

Shri Mahendra Mohan

Introduced on the 16th March, 2007.

16.

The Population Control and Family Welfare Bill, 2007.

 

Shri Mahendra Mohan

Introduced on the 16th March, 2007.

 

 

YOGENDRA NARAIN,

         Secretary-General.